Alb Eng
Për QIKA
Lajme

Pas 40 viteve, grave në Iran u lejohet përcjellja e ndeshjeve të futbollit në stadiume

QIKA 29.8.2022

Në Iran gratë kanë shikuar zyrtarisht një ndeshje futbolli të ligës vendase për herë të parë që nga revolucioni islamik i vitit 1979. Mendohet se në ndeshjen në stadiumin Azadi në Teheran të enjten mbrëma kanë qenë prezente rreth 500 gra.

Gratë janë ndaluar nga ndeshjet e brendshme ku luajnë burrat për shkak të mosmiratimit të klerikëve nën regjimin mysliman. Ndeshja e fundit e burrave që ato panë ishte një ndeshje kualifikuese për Kupën e Botës tre vjet më parë.

Në atë kohë, autoritetet u zbutën pas një proteste pas vdekjes së 29-vjeçares Sahar Khodayari, e cila i vuri flakën vetes ndërsa priste gjykimin për përpjekjen për të shikuar një lojë e maskuar si burrë. Khodayari u bë e njohur si “Vajza Blu” për shkak të ekipit që ajo mbështeti dhe një simbol i luftës për të drejtat e grave në Iran.

Disa faqe interneti iraniane thanë se vendimi për të lejuar gratë në lojë të enjten erdhi pasi organi qeverisës botëror i futbollit FIFA u dërgoi një letër autoriteteve iraniane duke u bërë thirrje që të lejojnë më shumë gra në stadiume. Ndalimi i grave nga lojërat bie ndesh me statutet ndërkombëtare të futbollit.

Ato gra që ndoqën ndeshjen midis ekipit vendas Estaqlal dhe rivalëve Mes-e Kerman u ulën veçmas nga burrat. Shumë prej tyre valëvitën flamuj, mbajtën ngjyrat e ekipit të tyre dhe brohoritën “Vajza Blu” në shenjë falënderimi për Khodayari, raportojnë mediat shtetërore.

QIKA

Qendra për Informim, Kritikë dhe Aksion - QIKA është organizatë e themeluar në gusht të vitit 2020, që për qëllim ka mbrojtjen dhe promovimin e të drejtave të barabarta për të gjithë qytetarët e Republikës së Kosovës.