Alb Eng
Për QIKA
Lajme

Gratë në Sudan protestojnë kundër sulmeve seksuale që ndodhën në protestat kundër ushtrisë

QIKA 24.12.2021

Qindra gra janë mbledhur në Sudan kundër dhunës seksuale pas akuzave se 13 gra dhe vajza u përdhunuan në një protestë të dielën. OKB tha se kishte marrë raportime shqetësuese se anëtarët e forcave të sigurisë kishin abuzuar seksualisht me gratë në demonstratën kundër ushtrisë.

Në një deklaratë të përbashkët, SHBA dhe Bashkimi Evropian thanë se dënojnë përdorimin e dhunës seksuale si një armë për të heshtur zërat e grave. Ndërsa forcat e sigurisë nuk kanë komentuar ende mbi akuzat.

Gratë kanë qenë në ballë të valës së protestave pro-demokracisë që kanë ndodhur në Sudan që kur ushtria organizoi një grusht-shtet në tetor.

“Përdhunimi nuk do të na ndalojë” dhe “gratë e Sudanit janë edhe më të forta” ishin ndër slloganet në protestat e së enjtes në kryeqytetin Khartoum dhe qytetin Omdurman, raporton agjencia e lajmeve AFP.

Deklarata e nënshkruar gjithashtu nga Mbretëria e Bashkuar, Norvegjia, Zvicra dhe Kanadaja – bëri thirrje për një hetim të pavarur mbi akuzat për dhunë.

QIKA

Qendra për Informim, Kritikë dhe Aksion - QIKA është organizatë e themeluar në gusht të vitit 2020, që për qëllim ka mbrojtjen dhe promovimin e të drejtave të barabarta për të gjithë qytetarët e Republikës së Kosovës.